Mazda 6 2.0 Skyactiv 165KM

Pisałem to już kiedyś m.in. na forum.mazdaspeed.pl ale się powtórzę Chcesz zrobić coś dobrego dla swojej Mazdy z benzynowym silnikiem SKYACTIV? Lej dobre paliwo, najlepiej 98 i na dodatek ze sprawdzonej stacji. Twój samochód ma czasem wyraźne zawahania przy przyśpieszaniu lub odczuwasz jego zamulenie? Zmień stację! A jeżeli zatankowałeś na stacji innej niż zwykle, to omijaj ją szerokim łukiem i więcej na niej nie tankuj!

Pozwolę sobie wkleić dość długi cytat z emaili od właściciela Mazdy 6 w wersji 165KM:„[…]Żeby była jasność to nie jest taki efekt, że auto jedzie a nagle odcina mu moc, to raczej powolny proces. Sporadycznie bywa też tak, że auto jedzie słabo by w tracie jazdy odzyskać moc. Może napisze głupotę ale na moje oko to wygląda tak jakby komputer sukcesywnie albo zubażał mieszankę albo zmieniał kąt wyprzedzenia zapłonu w wyniku błędnych danych z jakiegoś czujnika. […]
Po restarcie ECU samochód jedzie dobrze bo zaczyna z fabrycznymi danymi, które potem zmienia w wyniku odczytów danych z czujników.Reset ECU (przez odłączenie akumulatora lub jak serwis robił poprzez złącze diagnostyczne) pomaga radykalnie – samochód jeździ bardzo dobrze przez jakieś 500 km po czym problem stopniowo wraca. Wg ASO wszystko jest OK ponieważ nie ma żadnych błędów w komputerze.”

Właściciel opisał problem i co więcej od razu niemalże trafnie zdiagnozował
Najbardziej prawdopodobną przyczyną tego co widać na poniższym wykresie jest długotrwała, wręcz uporczywa jazda na kiepskim paliwie. ECU ciągle cofa zapłony, zapisuje że cofał i używa coraz niższych, a ponieważ jest to proces ciągły auto stopniowo coraz bardziej słabnie. Czemu pomaga reset ECU lub odpięcie akumulatora?
Kasują się zapisane adaptacje z czujników w tym z czujnika spalania stukowego. Oczywiście istnieje pewne, ograniczone prawdopodobieństwo, że uszkodzony jest sam czujnik, ale po pierwsze nic na to nie wskazywało podczas pomiarów na hamowni, a po drugie słabej jakości paliwo jest w naszym kraju dużo bardziej prawdopodobną przyczyną niż sam czujnik.

Jak czytać załączony wykres?
Cienkie linie – pomiar bezpośrednio po wjechaniu na hamownię, według właściciela, auto było lekko zamulone ale nie aż tak jak potrafi… Wynik 156KM i 196Nm.
Grube linie – pomiar po zresetowaniu zapisanych w ECU adaptacji, w tym czujnika spalania stukowego. Wynik… 171KM i 211Nm. Przyrost mocy 15KM i 15Nm (a miejscami ponad 20Nm!!) – jak po naprawdę udanym jak na silnik wolnossący chiptuningu!

Podziękowania dla Mata z OrangeVirus Tuning za przyśpieszony kurs diagnostyki SKYACTIV
Thanks to Matt from OrangeVirus Tuning for accelerated training of diagnostic SKYACTIV

Otagowano , .Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.